VoIP (Voice over IP) to technologia transmisji dźwięku przy wykorzystaniu używanego w Internecie protokołu IP. W największym uproszczeniu usługa
VoIP polega na przetworzeniu sygnału analogowego na ciąg zer i jedynek, skompresowaniu go i podzieleniu na niewielkie, dwudziestobajtowe pakiety. Procedura ta jest odwracana w punkcie odbiorczym.
Pozwala to na realizację połączeń głosowych z pominięciem tradycyjnych operatorów sieci telefonicznych, zapewniając dużą swobodę i znaczną redukcję kosztów - tym większą, im większe są odległości na które chce się rozmawiać. Brak opłat za minutę połączenia z drugą końcówką VoIP (oczywistym jest, że połączenia tego typu nie da się nawiązać w sposób bezpośredni z numerem stacjonarnym, który przecież nie ma własnego adresu IP) czyni to rozwiązanie na tyle atrakcyjnym, że obok typowego zastosowania przy wykorzystaniu głośników i mikrofonu wpiętych do komputera powstają dedykowane urządzenia do realizacji rozmów bez potrzeby korzystania z mało wygodnego i mobilnego peceta.

Poniższy rysunek przedstawia drogę głosu w technologii VoIP: